Thursday, 02 November 2017 20:21

Oracle/ITA National Fall Championships - Poullain Upsets Holt Plus Five More Women's Seed Fall

Written by
Rate this item
(2 votes)

The second day of the Oracle/ITA National Fall Championships saw 14 of 16 men's matches finish in straight sets with 10 of the original 16 seeds advancing to Friday's Round of 16. The top seed Mississippi State's Nuno Borges rolled to a 6-3, 6-1 win over Kentucky's Ryo Matsumura while the No. 2 seed USC's Brandon Holt was upset by Florida State's Lucas Poullain 6-3, 6-4. Texas A&M's Jordi Arconada won the quickest match of the day after his opponent Alexis Galarneau retired early in the first set due to illness. Virginia's Aswin Lizen accounted for the other upset with a 6-0, 6-2 thrashing of Baylor's Johannes Schretter who was the No. 8 seed. 

Georgia Gwinnett's Kevin Konfederak advanced to the Round of 16 with a 6-3, 6-4 win over Ohio State's Kyle Seelig. The NAIA Oracle Cup Champion won 85% of the points on Seelig's second serve and broke him six times. 

There are just nine seeds left on the women's side after No. 4, No. 6, No. 7, No. 10, and No. 15 were defeated on Thursday. Seven of 16 matches went the distance which included Denver's Julia O'Loughlin coming back from a set down to defeat No. 7 Miami's Sinead Lohan 2-6, 6-4, 6-3.  

Texas's Bianca Turati pulled off the biggest upset of the day (by seed) with a 7-6, 6-2 win over No. 4 seed UCLA's Ena Shibahara. The highest remaining seed left is Pepperdine's Ashley Lahey who held off Virginia's Rosie Johanson 6-2, 4-6, 6-3. 

The doubles draws have already reached the quarterfinals with the biggest surprise being Wesleyan's Eudice Chong and Victoria Yu. The Oracle Cup Champs defeated UNC's Jessie Aney and Alexa Graham in the opening round and then in the second round they outlasted Kentucky's Mami Adachi and Akvile Parazinskaite 6-2, 5-7, 10-8. Chong and Yu qualified for the Fall Nats by only dropping 16 games in five matches at the Oracle Cup with the first three matches coming against D3 foes while the final two came against the NAIA and D2 champs.   

Full singles results are available down below plus the ITA's event page has doubles results. There will be two rounds of singles on Friday.

Men's Singles - Top Half - Second Round
Nuno Borges (1), Mississippi St. def. Ryo Matsumura, Kentucky 6-1, 6-3
Alex Lebedev, Notre Dame def. Marcus Walters, Tyler JC 6-4, 6-4
Emil Reinberg (6), Georgia def. Stefan Milicevic, Minnesota 4-6, 7-6(1), 6-0
Guy Iradukunda, Florida State def. Jackie Tang, Columbia 6-4, 6-3
Skander Mansouri (4), Wake Forest def. Alex Knaff, Florida State 6-3, 7-5
Jordi Arconada (15), Texas A&M def. Alexis Galarneau, NC State 3-0 ret. (sick)
Martin Redlicki (5), UCLA def. John McNally, Ohio State 7-6(4), 6-4
Timo Stodder, Tennessee def. Bjoern Petersen, Baylor 4-6, 6-1, 6-3

Men's Singles - Bottom Half - Second Round
Alfredo Perez (9), Florida def. Victor Pham, Columbia 7-6(3), 6-4
Constantin Schmitz (7), Tulane def. Stahinja Rakic, Mississippi St 6-4, 6-2
JJ Wolf (10), Ohio State def. Logan Staggs, UCLA 6-3, 6-1
Petros Chrysochos (3), Wake Forest def. Benjamin Hannestad, Arizona State 7-6(0), 6-3
Thomas Laurent (16), Oregon def. Harrison Scott, Texas 6-2, 6-0
Aswin Lizen, Virginia def. Johannes Schretter (8), Baylor 6-0, 6-2
Kevin Konfederak, Georgia Gwinnett def. Kyle Seelig, Ohio State 6-3, 6-4
Lucas Poullain, Florida State def. Brandon Holt (2), USC 6-3, 6-4

 

Men's Singles - Round of 16
[1] Nuno Borges (Mississippi State/14.89) vs. Alex Lebedev (Notre Dame/13.69)
[6] Emil Reinberg (Georgia/14.33) vs. Guy Iradukunda (Florida State/14.01)
[4] Skander Mansouri (Wake Forest/14.43) vs. [15] Jordi Arconada (Texas A&M/14.23) 
[5] Martin Redlicki (UCLA/14.44) vs. Timo Stodder (Tennessee/14.09)
[7] Constantin Schmitz (Tulane/14.29) vs. [9] Alfredo Perez (Florida/14.26)
[3] Petros Chrysochos (Wake Forest/14.49) vs. [10] JJ Wolf (Ohio State/14.48)
[16] Thomas Laurent (Oregon/14.14) vs. Aswin Lizen (Virginia/13.48)
Kevin Konfederak (Georgia Gwinnett/13.96) vs. Lucas Poullain (Florida State/13.80)

Men's Doubles Quarterfinals
[1] Johannes Ingildsen/Alfredo Perez (FLA/14.38) vs. [8] Rodrigo Banzer/Leo Telles (TX/14.10)
[5] Robert Loeb/Jan Zielinski (UGA/14.15) vs. Chema Carranza/Josef Dodridge (WISC/14.03)
[4] Chris Kougoucheff/Parker Wynn (UL/13.55) vs. [7] McClain Kessler/Duarte Vale (FLA/14.28)
[2] Will Little/Johannes Schretter (BU/14.06) vs. Petros Chrysochos/Skander Mansouri (WF/14.61)

 

 

Women's Singles - Top Half - Second Round
Vladica Babic (Oklahoma St.) def. Kaitlyn McCarthy (Duke) 6-1, 6-4
Andrea Lazaro (Florida International) def. Anastasia Rychagova (Kansas) (10) 6-1, 6-2
Alle Sanford (North Carolina) (5) def. Olivia Hauger (CAL) 6-2, 6-1
Estela Perez-Somarriba (Miami FL.) (9) def. Felicity Maltby (Texas Tech) 3-6, 6-3, 6-1
Veronica Miroshnichenko (Loyola Marymount) def. Arianne Hartono (Ole Miss) 6-3, 6-4
Fernanda Contreras (Vanderbilt) (13) def. Miranda Ramirez (Syracuse) 7-5, 6-1
Emily Arbuthnott (Stanford) def. Katarina Jokic (Georgia) (6) 6-1, 2-6, 6-1
Marie Leduc (Clemson) def. Mayar Sherif (Pepperdine) (15) 4-6, 6-1, 6-3

Women's Singles - Bottom Half - Second Round
Kate Fahey (Michigan) (14) def. Alexa Graham (North Carolina) 6-1, 4-6, 6-4
Gabriela Talaba (Texas Tech) (8) def. Paige Hourigan (Georgia Tech) 6-2, 6-3
Michaela Gordon (Stanford) (12) def. Shiori Fukuda (Ohio St.) 6-2, 6-4
Bianca Turati (Texas) def. Ena Shibahara (UCLA) (4) 7-6(4), 6-2
Samantha Harris (Duke) (11) def. Stacey Fung (Washington) 6-1, 5-7, 6-3
Julia O'Loughlin (Denver) def. Sinead Lohan (Miami FL) (7) 2-6, 6-4, 6-3
Leolia Jeanjean (Arkansas) (16) def. Debbie Vogasari (Kansas) 6-4, 6-3
Ashley Lahey (Pepperdine) (2) def. Rosie Johanson (Virginia) 6-2, 4-6, 6-3

 

Women's Singles - Round of 16
Vladica Babic (Oklahoma State/11.29) vs. Andrea Lazaro (Florida International/11.62)
[5] Alle Sanford (North Carolina/11.81) vs. [9] Estela Perez-Somarriba (Miami FL/11.78)
[13] Fernanda Contreras (Vanderbilt/11.79) vs. Veronica Miroshnichenko (Loyola Marymount/11.63)
Emily Arbuthnott (Stanford 11.68) vs. Marie Leduc (Clemson/11.25) 
[8] Gabriela Talaba (Texas Tech/11.75) vs. [14] Kate Fahey (Michigan/11.72) 
[12] Michaela Gordon (Stanford/11.78) vs. Bianca Turati (Texas/11.71) 
[11] Samantha Harris (Duke/11.81) vs. Julia O'Loughlin (Denver/10.97) 
[2] Ashley Lahey (Pepperdine/11.89) vs. [16] Leolia Jeanjean (Arkansas/11.72)

Women's Doubles Quarterfinals
[7] Paige Hourigan/Kenya Jones (GT/11.79) vs. Mariana Gould/Katarina Jokic (UGA/10.87)
Eudice Chong/Victoria Yu (Wesleyan/10.53) vs. Alexa Bortles/Arianne Hartono (OM/10.92)
[3] Kelly Chen/Samantha Harris (DU/11.19) vs. Elena Christofi/Morgan Coppoc (UGA/11.22)
[5] Rosie Johanson/Meghan Kelley (UVA/10.69) vs. Emily Arbuthnott/Michaela Gordon (ST/11.03)

 

Read 458 times Last modified on Friday, 03 November 2017 11:29

1 comment

  • Comment Link JL Friday, 03 November 2017 08:42 posted by JL

    Impressive to see a Women's DIII Team into the QF's of the Masters.

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.