Wednesday, 22 May 2019 05:54

NCAA Singles & Doubles R1/R2 Update

Written by
Rate this item
(1 Vote)

The first two days of the individuals have been completed in Orlando with 11 of the top 16 women's seeds going home early while 9 of the men's top 16 advanced to the Round of 16 including 7 of the top 8.

The opening round on Monday claimed 4 of the top 8 women's seeds with No. 3 Kate Fahey (Michigan), No. 4 Ingrid Gamarra Martins (S Carolina), No. 5 Makenna Jones (UNC), and No. 8 Sophie Whittle (Gonzaga) are going down. The only men's top 8 seed to lose in the first two round was Texas's Christian Sigsgaard who fell on Monday to Texas A&M's Juan Carlos Aguilar.

I have the notable results from the first two rounds listed below along with the Round of 16 scheduled for Wednesday. The NCAA Quarterfinals are on Thursday, the semifinals on Friday, and the finals will be on Saturday. 

Full results are available on the USTA National Campus's website along with links to scoring and video - almost make sure you check NCAATennis on Twitter because they have clips of almost all the match points. 

Notable R1/R2 Women's Results:
R1: Stacey Fung (Washington) def. [9-16] Gabriela Knutson (Syracuse) 6-2, 6-2
R1: Asuka Kawai (Illinois) def. [9-16] Maria Mateas (Duke) 3-6, 6-2, 6-3
R1: Chiara Lommer (Michigan) def. [4] Ingrid Gamarra Martins (South Carolina) 6-3, 6-3
R1: Felicity Maltby (Texas Tech) def. [9-16] Christina Rosca (Vandy) 6-2, 7-5
R1: Anna Turati (Texas) def. [8] Sophie Whittle (Gonzaga) 6-2, 7-6
R1: Solymar Colling (USD def. [9-16] Eden Richardson (LSU) 5-7, 6-3, 7-5
R1: Sara Daavettila (UNC) def. [3] Kate Fahey (Michigan) 6-3, 4-6, 6-4
R1: Katarina Stresnakova (Okla State) def. [9-16] Paige Cline (South Carolina) 6-2, 6-4
R1: Michaela Gordon (Stanford) def. [5] Makenna Jones (UNC) 6-2, 6-1
R2: Kelly Chen (Duke) def. [9-16] Anna Rogers (NCST) 7-5, 4-6, 6-3
R2: Cameron Morra (UNC) def. [9-16] Marta Gonzalez (UGA) 7-6, 6-2 

Women's Round of 16:
[1] Estela Perez-Somarriba (Miami FL) vs. Paola Delgado (VCU)
[7] Alexa Graham (UNC) vs. Asuka Kawai (Illinois)
Petra Melounova (Hawaii) vs. Felicity Maltby (Texas Tech)
Cameron Morra (UNC) vs. Elysia Bolton (UCLA)
[6] Fernanda Contreras (Vandy) vs. Kelly Chen (Duke)
Solymar Colling (USD) vs. Sara Daavettila (UNC)
Katarina Stresnakova (Okla State) vs. Jada Hart (UCLA)
[2] Katarina Jokic (UGA) vs. [9-16] Anastasia Rychagova (Kansas) 

 

Notable R1 Women's Doubles Results:
Elysia Bolton/Jada Hart (UCLA) def. [5-8] Sadie Hammond/Kaitlin Staines (Tennessee) 7-6, 6-1

Women's Doubles Round of 16
[1] Angela Kulikov/Rianna Valdes (USC) vs. Graciela Rosas/Sophie Whittle (Gonzaga)
[5-8] Nina Khmelnitckaia/Janet Koch (Kansas) vs. Martina Okalova/Vera Ploner (Tulsa)
[3] Gabby Andrews/Ayan Broomfield (UCLA) vs. Marie Leduc/Fernanda Navarro (Clemson)
[5-8] Makenna Jones/Cameron Morra (UNC) vs. Ksenia Kuznetsova/Valeriya Zeleva (UCF)
[5-8] Anna Rogers/Alana Smith (NCST) vs. Sofia Blanco/Catherine Gulihur (Okla State)
[4] Ingrid Gamarra Martins/Mia Horvit (South Carolina) vs. Tiffany Mylonas/Hikaru Sato (Wash State)
Kate Fahey/Brienne Minor (Michigan) vs. Elysia Bolton/Jada Hart (UCLA)
[2] Alexa Graham/Jessie Aney (UNC) vs. Lourdes Carle/Katarina Jokic (UGA)

 

Notable R1/R2 Men's Results:
R1: Hady Habib (Texas A&M) def. [9-16] Nicolas Moreno De Alboran (UCSB) 3-6, 6-1, 7-6
R1: Juan Carlos Aguilar (Texas A&M) def. [6] Christian Sigsgaard (Texas) 6-2, 6-3
R1: Ben Sigouin (UNC) def. [9-16] Alberto Barroso-Campos (South Florida) 6-3, 4-6, 6-4
R1: Bar Botzer (Wake) def. [9-16] Max Cressy (UCLA) 6-4, 6-2
R1: Sam Riffice (FLA) def. [9-16] Johannes Schretter (Baylor) 7-5, 6-2
R2: [2] JJ Wolf (Ohio State) def. Matej Vocel (Okla State) 4-6, 6-2, 7-5
 
Men's Round of 16:
[1] Nuno Borges (Miss State) vs. Timo Stodder (Tenn)
[5] Brandon Holt (USC) vs. [9-16] Yuya Ito (Texas)
[3] Alex Rybakov (TCU) vs. Hady Habib (Texas A&M)
[8] Oliver Crawford (FLA) vs. [9-16] William Blumberg (UNC)
Giovanni Oradini (Miss State) vs. Jack Lin (Columbia)
[4] Paul Jubb (South Carolina) vs. Ben Sigouin (UNC)
[7] Aleks Kovacevic (Illinois) vs. Bar Botzer (Wake)
[2] JJ Wolf (Ohio State) vs. Sam Riffice (FLA)
 
 
Notable R1 Men's Doubles Results:
Simen Bratholm/Nick Brookes (Nwestern) def. [5-8] Christian Sigsgaard/Harrison Scott (Texas) 7-5, 2-6, 10-8
Payton Holden/Ryan Seggerman (Princeton) def. [4] Oli Nolan/Henry Patten (UNCA) 3-6, 7-6, 10-8
William Blumberg/Bo Boyden (UNC) def. [5-8] Cameron Klinger/Billy Rowe (Vandy) 6-3, 6-4
 
Men's Doubles Round of 16:
[1] Jimmy Bendeck/Sven Lah (Baylor) vs. Brandon Laubser/Tad Maclean (Auburn)
Simen Bratholm/Nick Brookes (Northwestern) vs. Niclas Braun/Giovanni Oradini (Miss State)
Payton Holden/Ryan Seggerman (Princeton) vs. Murkel Dellien/Marius Frosa (Wichita State)
William Blumberg/Bo Boyden (UNC) vs. Patrick Kaukovalta/Mazen Osama (Alabama)
[5-8] Timo Stodder/Preston Touliatos (Tenn) vs. Nicolas Moreno De Alboran/Anders Holm (UCSB)
[3] Nuno Borges/Strahinja Rakic (Miss State) vs. Jacob Brumm/Yuta Kikuchi (Cal)
[5-8] Juan Carlos Aguilar/Barnaby Smith (Texas A&M) vs. Joel Gamerov/August Holmgren (USD)
[2] Max Cressy/Keegan Smith (UCLA) vs. Marko Ilic/Hendrik Inno (Belmont)
 
Read 1242 times Last modified on Thursday, 23 May 2019 01:54

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.